Londýn upustil od hosťovania úvodu Tour de France 2017

Po dvoch úspešných hosťovaniach Grand Depart (úvodných etáp prestížnych pretekov Tour de France) sa hlavné mesto Británie rozhodlo, že o ďalšiu príležitosť v roku 2017 sa už uchádzať nebude. Londýn pritom v súťaži porazil viaceré európske mestá, no konečným rozhodovacím faktorom boli nakoniec financie.

Organizáciou stojacou za organizovaním Grand Depart je oddelenie dopravy mesta Londýn (Transport for London). Jeho generálny riaditeľ sa v rozhovore pre BBC nechal počuť, že mesto muselo zvážiť návratnosť investície. Tá je pri tejto udalosti v niektorých prípadoch viac ako nejasná.

Tour de France

Tour de France v Británii

Anglicko bolo hostiteľom úvodu svetoznámych cyklistických pretekov iba nedávno. Minulý rok mal tú česť severoanglický kraj Yorkshire, do ktorého si prišlo pozrieť úspešný štart zhruba 3.5 milióna divákov. Preteky sa po prvých dvoch dňoch presunuli z Yorkshiru to Londýna a bolo to práve v tom momente, kedy si dala rada zodpovedná za organizáciu štartu pretekov predsavzatie, že sa Tour de France vráti do Anglicka pri najbližšej možnej príležitosti.

Ak by hlavné mesto s návrhom nakoniec súhlasilo, tak by sa jednalo o jeho druhé hosťovanie pretekov. Londýn sa stal súčasťou Tour de France prvýkrát v roku 2007, kedy na organizáciu úvodu vyčlenil 6 miliónov libier (z celkového rozpočtu 27 miliónov libier).

Organizátori samotných pretekov na rozhodnutie Londýna ešte verejne nereagovali a zatiaľ nie je jasné, kto sa po odstúpení popredného kandidáta dostane do popredia. V zákulisí sa
pošepkáva o Nemecku.

Stratový Grand Depart v Yorkshire

Minuloročný Grand Depart 2014 v Yorkshire mohol byť síce na prvý pohľad úspechom, avšak hosťovanie tejto udalosti nechalo organizátorov jeden milión libier v mínuse. Audit za rok 2014 poukázal na značnú stratu Yorkshiru, a to 1,031,515 libier. Zaujímavé je aj to, že značnú časť zo straty tvorí nepredaný reklamný tovar (zhruba 75%).

Organizácia Welcome to Yorkshire zodpovedná za organizáciu pretekov je podľa jej vlastných slov v dobrej finančnej forme a svoje čísla zverejní v decembri. Napriek finančnej strate turistickej organizácie však preteky priniesli kraju neskutočnú hodnotu a generovali odhadovaný zisk 102 miliónov libier.

Tour de France 2017

Aj keď to nie je nikde explicitne napísané, môžu to byť aj tieto problematické čísla Yorkshiru, ktoré stoja za rozhodnutím Londýna. Bez ohľadu na budúcoročného hostiteľa je ale isté, že diváci sa spolu s bet365 budú mať na čo pozerať (a to aj vďaka nášmu novému majstrovi sveta Petrovi Saganovi).


 

Autor: Juraj Micka

Páčil sa ti článok?

Komentáre